אסטרטגיה משפטית לעורכי דין

מקצוע עריכת הדין הוא אחד המקצועות המסובכים, המורכבים והמאתגרים ביותר שקיימים. ישנם דרכים שונות כדי להגיע למטרות שהלקוח מבקש להשיג, הבחירה בין הדרכים קשה וכל טעות עלולה להכשיל את השגת המטרה, ואף לסבך את הלקוח.

אם אתם עורכי דין, אתם בוודאי מבינים היטב על מה אני מדבר. כמה פעמים שאלתם את עצמכם בכל תיק ותיק האם אתם עושים את הדבר הנכון? כמה פעמים יצאתם מדיון בבית המשפט ותהיתם האם נכון היה בכלל להגיש תביעה, או שאולי הייתה דרך אחרת לפתור את הסכסוך?

לפעמים התיקים שעורכי הדין לוקחים כל כך מסובכים, עד שהם נאלצים לחשוב עליהם ימים ולילות, וגם לאחר מכן לא תמיד הם יודעים מה צריך לעשות בתיק.

גרוע מכך, דווקא עורכי הדין הטובים ביותר, שלומדים את התיק לפרטי פרטים מתקשים לפעמים לקבל החלטות בתיק, משום שמרוב פרטים קטנים הם מאבדים את התמונה השלמה.

ואיך אני יודע את כל זה? משום שגם לי זה קרה פעמים רבות בעבר. למעלה מעשרים ושתיים שנים אני עוסק בעריכת דין, ועם השנים למדתי שלא חשוב כמה שנלמד את התיק תמיד יהיה משהו שלא נדע, ותמיד תהיה אפשרות טובה יותר שאולי נפספס בגלל חוסר מידע, או דווקא בגלל עודף פרטים קטנים שגורמים לנו לא לראות את התמונה הכוללת.

וזה לא הלקח היחיד שלמדתי בעשרים שנות פעילות. למדתי גם שבשביל להשיג את המטרות שלנו בתיק צריך תוכנית פעולה כוללת, ודווקא ככל שאנחנו שוקעים יותר בלימוד הפרטים הקטנים, וככל שאנחנו משוחחים יותר עם הלקוחות, כך גוברת המעורבות הרגשית שלנו בתיק, וככל שהיא גוברת גדל הסיכוי לאבד את התמונה הכוללת וליצור תוכנית אסטרטגית טובה.

במשך שנים רבות אני חוקר את נושא האסטרטגיה המשפטית. לומד את הצד התיאורטי והמעשי, כתבתי ספר ראשון מסוגו בנושא (אסטרטגיה וטקטיקה במשפט, בורסי – 2018), כותב בלוג, מרצה במסגרות שונות וכמובן עובד באופן יומיומי על גיבוש תוכניות אסטרטגיות משפטיות. למדתי כי מחד גיסא – האסטרטג המשפטי הוא לאו דווקא עורך הדין שצריך לטפל בתיק, ומאידך גיסא – שאסור לעורך הדין שמטפל בתיק לתכנן בעצמו את האסטרטגיה המשפטית. המצב הטוב ביותר שאליו ניתן לצפות הוא שעורך הדין יעבד את האסטרטגיה שלו בשיתוף עם אסטרטג משפטי בעל ניסיון, ורק אחר כך יעבור לשלב הביצוע.

לאחר שהגעתי למסקנות האלה פניתי ליישומן על ידי כך שאני מקדיש כיום חלק ניכר מזמני לייעוץ אסטרטגי עבור עורכי דין. צברתי נסיון רב בייעוץ לעורכי דין, בעיבוד תוכנית אסטרטגית ביחד איתם בהתאם לצורכי הלקוח, ובמעקב אחר יישומה.

אם אתם עורכי דין, וחשים הזדהות עם מה שכתבתי, אתם מוזמנים ליצור קשר.