אם להשתמש במילותיו של קרל פון קלאוזוביץ, המפקד הפרוסי הנודע, הרי ש"המלחמה אינה אלא המשך המדיניות בצורות אחרות". מסתבר שלעתים גם ההליך המשפטי הינו המשך המשא ומתן באמצעים אחרים, ולעתים אפילו מעבר לזה: לעתים ההליך המשפטי הוא אמצעי כוחני ומתוחכם לשם השגת מטרות כלכליות, מסחריות וחברתיות. התבוננות ארוכת שנים על ההליך המשפטי מגלה כי לעתים הוא ממש כמו לוח שחמט, המחייב לתכנן אסטרטגיה ארוכת טווח הצופה מספר מהלכים קדימה. כמו במשחק המלכים, גם בהליך המשפטי חשוב לתכנן את המהלכים בטרם ביצועם ולנסות לצפות את המהלכים של היריב, וגם בהליך המשפטי טעות בהזזת הרץ במהלך השלישי עלולה להוביל לשחמט בסיום המשחק.

בעשרים השנים האחרונות חלו שינוים מפליגים במקצוע עריכת הדין, ואלו הובילו למהפכה ברמת הייצוג המשפטי בארץ. בעוד שלפני עשרים שנה ויותר נעשה רוב הייצוג בבתי משפט על ידי עורכי דין ותיקים ומנוסים – הרי שכיום חלק הארי מכלל עורכי הדין הפעילים הנם בעלי ותק של פחות מעשרים שנים, ורובם בעלי ותק פחות בהרבה. בעבר התרגלנו לראות בבתי המשפט עורכי דין שמופיעים כבר מזה עשר ועשרים שנים, אך כיום רוב עורכי הדין המופיעים הם צעירים, וחסרים את הנסיון הדרוש לניהול ליטיגציה ברמה גבוהה.

חשוב לציין כי משפטים הנו מקצוע הנלמד באמצעות ניסיון, ולאו דווקא באמצעות לימוד עיוני. ניתן לקרוא תילי תילים של פסיקה ומאמרים, אבל ברגע האמת – רמת הייצוג בתיק תקבע על ידי הניסיון שרכש עורך הדין, ועל ידי יכולתו לתכנן אסטרטגיה משפטית מתאימה לתיק. בבתי הספר למשפטים לא מקנים ניסיון משפטי שכזה ולא מלמדים כיצד מתכננים אסטרטגיה וטקטיקות משפטיות. בסופו של דבר האסטרטגיה המשפטית היא זו שתנצח את התיק, ולא איסוף שקדני של פסקי דין, שעל אף חשיבותם – הם אינם מכריעים את התיק.

משרד עורך הדין ניר גולן עוסק בתכנון וליווי אסטרטגי – משפטי, במתן ייעוץ אסטרטגי-משפטי בתחומים שונים, ותכנון של אסטרטגיה ארוכת טווח הן לניהול מערכות משפטיות על כל היבטיהן, והן לניהול של תיקים משפטיים ספציפיים. עם השנים רכש עו"ד גולן ניסיון רב וראיית עולם רחבה הנסמכת על ניסיון זה, ובאמצעותם הוא מתכנן ומתאים אסטרטגיה וטקטיקה לתיקים המנוהלים על ידו.

לאחרונה הוציא עו"ד גולן ספר ראשון מסוגו העוסק כולו באסטרטגיה ובטקטיקה המשפטית, ושמו "אסטרטגיה וטקטיקה במשפט" (הוצאת בורסי, 2018). הספר עוסק בכל השלבים של ההליך המשפטי, החל בטיפול מחוץ לבית המשפט, דרך השלבים שעובר תיק בבית המשפט: שלב הגשת כתבי הטענות הראשונים, שלב קדם המשפט, שלב שמיעת הראיות, שלב הסיכומים וכלה בשלב הערעור על פסק הדין בתיק.

התכנון האסטרטגי-משפטי מתאים לכל תיק משפטי, ויעיל בעיקר בתיקים מורכבים: תיקים שיש בהם בעיות משפטיות או עובדתיות מסובכות; תיקים שיש בהם צדדים רבים; תיקים שיש צורך בדרך פעולה ייחודית כדי לזכות בהם; תיקים בהם הלקוח נמצא בנחיתות משפטית ברורה, וכיוצ"ב.

 

כתובתנו:

רחוב גליקסברג 9, תל אביב

טלפון: 03-6484930

פקס: 03-6491658

אימייל: nir@nirgolan.com

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support