אם אתם עורכי דין , אתם בוודאי כבר יודעים שכתיבת כתבי בי-דין, עימות עם הצד שכנגד, עמידה לפני השופט, והתמודדות עם הביורוקרטיה של בתי המשפט אינן המשימות הקשות ביותר העומדות בפני הליטיגטור.

המשימה הקשה ביותר עמה נאלץ ליטיגטור להתמודד היא קבלת החלטות בתיקים שבטיפולו.

כעורכי דין אנו מיומנים לטעון טענות, בין אם בכתב ובין אם בעל פה, ולסמוך אותן על חוקים, פסקי דין וראיות. אלא שפעמים רבות אנו נתקלים במצב שבו עומדת לפנינו יותר מדרך פעולה אפשרית אחת. לעתים אנו מתלבטים באלו חלופות לבחור בין הדרכים המשתרעות לפנינו, בתוך שאנו מודעים שכל בחירה עשויה להיות מכרעת ולחרוץ את גורל התיק. המצב מסתבך כאשר מכל דרך העומדת לפנינו מתפצלות דרכי משנה שגם לגביהן צריך לקבל החלטה. את ההחלטות הרבות הנדרשות מאיתנו עלינו לקבל תחת לחצי זמן, ולרוב גם תחת לחצים שמפעילים הלקוח ובית המשפט. במצב זה מוטלת על כתפנו אחריות רבה, ואנחנו מודעים לכך שייתכן ונטעה.

תנסו לחשב כמה החלטות אתם מקבלים בכל תיק ותיק שנמסר לטיפולכם, למשל: האם להתחיל את התיק במכתב התראה או ישר להגיש תביעה? האם לבקש צו מניעה? איזה סוג של תביעה להגיש? באיזו ערכאה? באיזו עילה? אילו סעדים לבקש? אילו טיעונים לכלול ואילו לא? אילו עדים להביא לעדות ואילו לא? אילו שאלות יוצגו לעדים מטעם היריב? מהם הדגשים בסיכומים? האם לערער על החלטות ביניים או על פסק הדין הסופי? וכך הלאה.

כל אחת מההחלטות האלה בפני עצמה חשובה, ולעתים אף קריטית לגורלו של התיק. כל בקשה של היריב, אפילו פעוטה, יכולה להסיט את התיק ממסלולו לכיוונים שאינכם רוצים להגיע אליהם.

ומה שהכי גרוע בכל זה הוא שאין עם מי להתייעץ. הלקוחות אינם מבינים את המטרייה, וגם אם מסבירים להם – הם אינם מסוגלים לראות את התמונה המשפטית הכוללת. גם לקוחות אינטלגנטיים שלומדים לעומק את הסביבה המשפטית אינם יכולים לסייע לכם בקבלת החלטות. לא רק משום שאין להם את הידע והניסיון הדרוש, אלא גם משום שהם מונעים על ידי שיקולים אמוציונאליים.

בסופו של יום אתם מתמודדים עם ההחלטה לבד, ומלוא האחריות לתוצאה מוטלת על כתפיכם. האם זה מצב רצוי מבחינתכם? האם לא עדיף היה לחלוק בנטל ולנהל הליך מסודר של קבלת החלטות במסגרת תוכנית כוללת יחד עם מישהו שהתכנון האסטרטגי הוא "כוס התה" שלו?

כדי לצמצם את הסיכון לטעויות כדאי להתייעץ. כדי שהייעוץ יהיה אפקטיבי צריך המייעץ לראות את התיק באותו אופן בו מביט עליו צופה מהצד. על עורך הדין המייעץ לבחון את התיק לעומקו, ולהקדיש זמן לבניית התוכנית האופטימלית שעל פיה ינוהל התיק. הדרך היעילה ביותר לתת ייעוץ מדויק היא כאשר מלכתחילה נבנית אסטרטגיה לתיק שצופה פני עתיד וכוללת את המהלכים הנחוצים שבאמצעותם ינוהל התיק.

אסטרטגיה משפטית היא תכנון של האופן בו ינוהל סכסוך, בין אם בתוך כתלי בית המשפט ובין אם מחוצה לו. במסגרת התכנון האסטרטגיה נבחרות דרכי הפעולה בהן ינוהל הסכסוך, ובין השאר נבחנים הדברים הבאים: האם חובה לפנות לבית המשפט או שאפשר להסתדר בלעדיו? איזה סוג של תביעה תוגש? באיזה סוג של בית משפט (כשיש יותר מאפשרות אחת), מה תהיה העילה, מהו הסעד שיתבקש, מה יהיה סכום התביעה וכיוצא בכך. במסגרת התכנון נבחנות גם האפשרויות של פשרה עם הצד השני, ונקבע המתווה בו אפשר לפעול להשגתה, והגבולות שלהם מוכן הלקוח להסכים.

גם לעורך הדין הטוב ביותר קשה לתכנן את האסטרטגיה המשפטית ברמה האופטימלית, וזאת משתי סיבות. ראשית, עורך הדין המבצע מכוון למטרתו. הוא רואה אותה בבהירות, וממוקד בהשגתה, אבל דווקא בשל כך הוא עשוי להחמיץ אפשרויות הנמצאות מחוץ לשדה הראייה שלו. שנית, עורך הדין המבצע, בין אם ירצה ובין אם לאו, פועל לפי הרגליו ולפי שיטות שהצליחו לו בעבר בתיקים אחרים. למשל, אם הוא רגיל לייצג בבית משפט, הוא אוטומטית יחשוב על השאלה כיצד להגיש תביעה טובה ומהר, משום שייתכן שהוא מיומן בכך, ופחות מיומן בהפעלת שיטות שבאמצעותן אפשר להימנע מתביעה.

משרדנו מעניק ייעוץ לעורכי דין בתכנון אסטרטגיה בתיקים שהם מנהלים. התכנון האסטרטגי הוא שירות משלים שנותן עורך הדין המתייעץ ללקוחותיו. בשנים האחרונות חלה עלייה למודעות של לקוחות לכך שעריכת דין אינה מדע מדויק ואם ברצונם לקבל את ההחלטות הנכונות בתיק, רצוי שעורך דינם יקבל ייעוץ הנוסף על השירות שהוא מעניק להם.

תתפלאו לדעת, אבל דווקא עורכי הדין הטובים והמוכשרים ביותר הם הראשונים לבקש ייעוץ. הם מבינים את הבעיות העומדות לפניהם, ומבינים שאדם אחד לא מסוגל להתמודד לבדו עם תיק משפטי ולפעמים עליו לקבל קצת עזרה. הם מבינים ומוקירים את החשיבות של עצה טובה, ושל תכנון מעמיק ומחושב שאינו מושפע משיקולים אמוציונאליים.

בדרך כלל התכנון מועיל יותר בתיקים מורכבים, בעיקר בתחומים המסחריים – כלכליים. התכנון מתאים יותר ללקוחות שהם בעלי עסקים, מנהלים או דירקטורים. עם זאת, כבר היו מקרים בהם עורכי דין פנו לייעוץ בתיקים "פשוטים" יחסית, שבהם היה צורך בקבלת החלטה חשובה שיכולה להכריע בגורל התיק. בין אם התיק קשה ובין אם הוא קל – הוא מקבל את מלוא תשומת הלב הראויה.

הייעוץ נעשה בדרך כלל במסגרת פגישת ייעוץ עם עורך הדין המטפל, יחד עם הלקוח או בלעדיו – לפי בחירת עורך הדין המטפל. במהלך הייעוץ אנו בונים יחד תוכנית פעולה, ושוקלים אלו חלופות ישרתו טוב יותר את עניינם של הלקוחות.

כתובתנו:

רחוב קרל נטר 2, תל אביב

טלפון: 03-6484930

פקס: 03-6491658

אימייל: golnir1@gmail.com

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support